Przemyśl i Ukraina, 1-03-2022, pięć dni po napaści Rosji na Ukrainę

Poniżej przedstawiam treść mojego piątego wpisu w tej sprawie na FB z dnia 1 marca 2022 roku oraz zamieszczam wykonane przeze mnie zdjęcia. W pamięci wiele faktów się zaciera, natomiast odświeżenie treści kilku wpisów wraz ze zdjęciami ma na celu pokazanie realiów tamtych dni oraz niesamowicie ofiarnej postawy społeczeństwa Przemyśla (i nie tylko) w obliczu tych tragicznych wydarzeń.

Samego ranka 1.03.2022 w Przemyślu po szybkich zakupach w dniu poprzednim zebraliśmy pierwsze paczki w busie Marcina. Oprócz przemyskich paczek Asi, Marcina, Bartka, Madzi, Stanisława i Uli oraz naszych wrocławskich (po zakupach w Przemyślu) swoje paczki dowiózł Grzegorz z Przemyśla. Na granicę eskortowała nas Straż Graniczna. Przejechaliśmy z Marcinem na terytorium Ukrainy. Tam paczki przepakowaliśmy do dystrybucji potrzebującym w Niżankowicach i Dobromilu.

Dosłowna treść mojego wpisu z 1.03.2022 jest następująca:

Ukraina, wtorek, 1.03.2022.

Pierwsza misja wykonana. Dzięki łańcuchowi ludzi dobrej woli, funkcjonariuszom Straży Granicznej (Oddział Bieszczadzki w Przemyślu) pierwszy transport żywności, środków higienicznych oraz leków dotarł na Ukrainę.

Nie wiemy – ze względu na wiadomą sytuację – jak długo m.in. nasz kanał humanitarny będzie działał. Chcemy wysłać kolejne transporty. Po stronie polskiej i ukraińskiej są sprawdzeni wolontariusze, którzy dbają aby pomoc trafiła do rzeczywiście potrzebujących.

Jeśli ktoś chce pomóc lub dokonać wpłaty na ten cel to proszę pisać do mnie na priv.

Relację z Przemyśla podam w innym czasie. Pierwsza błyskawiczna akcja humanitarną za nami. Czy będą następne to zależy od sytuacji i Waszej pomocy.

Zdjęcie zrobione na Ukrainie podczas przepakowywania paczek z naszego busa.