Wrocław – Przemyśl – Ukraina, 2-5.03.2022, drugi transport humanitarny na Ukrainę

W dniach od 2 do 5 marca 2022 organizowaliśmy drugi transport humanitarny dla znanych nam potrzebujących osób na Ukrainie – z rejonu Niżankowic, Dobromila, Słochyń koło Chyrowa oraz Laszek Murowanych. Wielokrotnie byliśmy w tamtych rejonach i znamy rzeczywiste potrzeby ludzi tam mieszkających.

Poniżej przedstawiam treść moich wpisów w tej sprawie na FB z dni od 2 do 5 marca 2022 roku oraz zamieszczam zdjęcia wykonane przeze mnie oraz innych woluntariuszy. W pamięci wiele faktów się zaciera, natomiast odświeżenie treści kilku wpisów wraz ze zdjęciami ma na celu pokazanie realiów tamtych dni oraz niesamowicie ofiarnej postawy społeczeństwa Wrocławia (i okolic) oraz Przemyśla w obliczu tych tragicznych wydarzeń. Wielu mieszkańców wrocławskich Pawłowic oraz sąsiednich wiosek wciąż ma swoje rodziny lub znajomych właśnie w tej części dawnej ziemi przemyskiej należącej obecnie do Ukrainy. To także dzięki ich ofiarności, w tym wspólnot parafialnych, udało się zebrać dary (zawiezione z Wrocławia) jak również fundusze na ich dalszy zakup w Przemyślu. Wszystko to ostatecznie trafiło do potrzebujących na Ukrainie w ramach jednego większego transportu w dniu 5 marca 2022 roku.

Myślimy o dalszej pomocy. Według informacji od potrzebujących szykowana ona będzie najprawdopodobniej w maju 2022. Chętnych do pomocy rzeczowej, finansowej lub czynnościowej zapraszam do kontaktu.

Dosłowne treści moich wpisów z dni 2-5.03.2022 są następujące:

Wrocław-Przemyśl, środa, 2.03.2022

Zarówno we Wrocławiu, jak i w Przemyślu szykujemy drugi transport z paczkami z żywnością, środkami higienicznymi oraz lekami na potrzeby osób, które zostały na Ukrainie.

Jutro znacznie więcej paczek niż wczoraj ma szansę trafić do rzeczywiście potrzebujących. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom oraz tym, którzy wsparli naszą akcję.

Auto ze zdjęcia wraz z paczkami wyjechało już z Wrocławia. Przemyśl jeszcze pakuje swoje paczki 🙂

DZIĘKUJEMY!

Wrocław-Przemyśl, czwartek, 3.03.2022

Transport połączonych paczek z Wrocławia i okolic oraz z Przemyśla ruszył dzisiaj na granicę polsko-ukraińską. Pomimo pomocy polskiej Straży Granicznej i tytanicznej pracy wolontariuszy niestety nie udało się naszemu zespołowi przekroczyć granicy i przekazać paczek z żywnością, środkami higieny i lekami potrzebującym na Ukrainie.

Z polskiej strony wszystko było dograne, zaś odmowa wpuszczenia była jednostronną decyzją pograniczników ukraińskich. Szkoda. Zwłaszcza, że po drugiej stronie granicy był gotowy ukraiński transport i wolontariusze. To była odgórna decyzja strony ukraińskiej i miała szerszy zasięg związany z innymi przejściami granicznymi.

Szkoda ogromnego wysiłku wielu osób, które wczoraj pod presją czasu wykonały w Przemyślu zakupy, pakowanie i załadunek. Szkoda też wysiłku wolontariuszy spod Wrocławia, którzy wczoraj zawieźli część paczek do Przemyśla i dzisiaj wieczorem wrócili na Dolny Śląsk.

W tej chwili paczki zostały przeniesione i zabezpieczone w odpowiednim miejscu w Przemyślu. W najbliższych dniach podejmiemy próbę ich ponownego dostarczenia na Ukrainę.

Działamy dalej i jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy wsparli akcję bezpośredniej pomocy rzeczywiście potrzebującym. Dobrze, że 1 marca udało się dostarczyć pierwszy transport z paczkami. Drugi musi jeszcze chwilę poczekać – mamy nadzieję, że nie za długo.

Na zdjęciu: widoczna część paczek drugiego transportu (rano przed wyjazdem na granicę).

Wrocław-Przemyśl-Ukraina, sobota, 5.03.2022

UDAŁO SIĘ! Nasz drugi transport z pomocą żywnościową, lekami oraz środkami higienicznymi jest już u potrzebujących na Ukrainie!

Dzięki pomocy wolontariuszy w Przemyślu udało się ponownie spakować paczki (wrocławskie i przemyskie) do busa i pojechać na odległe od Przemyśla przejście graniczne. Tam wolontariusze z polskiej i ukraińskiej strony przepakowali paczki z polskiego busa na bus ukraiński.

Z przejścia granicznego paczki pojechały do potrzebujących w Laszkach Murowanych (obecnie: Murowane), do Słochyń koło Chyrowa, do Dobromila oraz do Niżankowic.

Paczek w drugim transporcie było dużo więcej, niż w transporcie pierwszym, który miał miejsce 1 marca 2022. Wszystkie te dary trafiły bezpośrednio do rzeczywiście potrzebujących w tych miejscowościach.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim wolontariuszom oraz polskiej Straży Granicznej za poniesiony wysiłek i trud. Cieszymy się, że chociaż w taki sposób mogliśmy pomóc ludziom po drugiej stronie granicy.

W zależności od sytuacji, którą na bieżąco monitorujemy jesteśmy wciąż gotowi na dalszą aktywność humanitarną po tamtej czy po tej stronie granicy!

Na zdjęciach ukazany jest dzisiejszy transport (5.03.2022) ponownie załadowanych paczek do busa, który pojechał na polsko-ukraińskie przejście graniczne.

JESZCZE RAZ DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY PRZYCZYNILI SIĘ DO TEJ AKCJI!

#Wrocław #Przemyśl #supportUkraine #Poland