Przemyśl, 27-02-2022, trzy dni po napaści Rosji na Ukrainę

Poniżej przedstawiam treść mojego trzeciego wpisu w tej sprawie na FB z dnia 27 lutego 2022 roku oraz zamieszczam wykonane przeze mnie zdjęcia. W pamięci wiele faktów się zaciera, natomiast odświeżenie treści kilku wpisów wraz ze zdjęciami ma na celu pokazanie realiów tamtych dni oraz niesamowicie ofiarnej postawy społeczeństwa Przemyśla (i nie tylko) w obliczu tych tragicznych wydarzeń.

Dosłowna treść mojego wpisu z 27.02.2022 jest następująca:

Przemyśl, niedziela, 27.02.2022.

Dzięki ludziom dobrej woli po spotkaniu z niektórymi z nich osobiście tutaj na miejscu w Przemyślu oraz po rozmowach telefonicznych jest pewna szansa na moje jutrzejsze spotkanie z generałem brygady Andrzejem Popko, komendantem Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej celem ustalenia możliwości formalnych i technicznych dotyczących naszej pomocy żywnościowej dla osób, które zostały na Ukrainie w obszarze Niżankowice-Dobromil-Chyrów-Laszki Murowane (obecnie: Murowane). Czy spotkanie dojdzie do skutku to 100% pewności nie ma, gdyż generał jako Pełnomocnik Rządu ma w obecnej sytuacji „ręce pełne roboty”.

Jeżeli ten mój niekonwencjonalny pomysł się zrealizuje, to będzie szansa na skuteczną pomoc konkretnym ludziom z podanego obszaru. Trzymajcie kciuki 🙂 Wówczas uruchomimy pomoc z Wrocławia-Pawłowic oraz Przemyśla-Przekopanej (również z pomocą naszych wspólnot parafialnych) dla potrzebujących – tam na Ukrainie, w myśl zasady: „pomagać też tam – na miejscu”. Tam w tych małych miejscowościach w sklepach żywności nie ma, zaś pomoc od strony Medyki topnieje z każdym kilometrem, nie zawsze tak, jak być to powinno.

W samym Przemyślu ok. godz. 15:00 ruch przy „strefie buforowej” przy ul. Lwowskiej też był spory, tak jak wczoraj, może nawet większy. Na ul. Mickiewicza nieopodal dworca PKP też znajduje się spora ilość aut z całej Polski i dużej części Europy.

Benzyna jest dostępna, kolejki są krótkie lub nie ma ich wcale. Cena benzyny 95 kształtuje się od 5,84 zł za litr (Orlen, ul. Sanocka) do 5,98 zł/litr (stacja prywatna).

Sytuacja się w pewien sposób stabilizuje. Widać profesjonalizm służb i wielkie serce mieszkańców Przemyśla, którzy pomagają w obecnej sytuacji jak mogą.