Przemyśl, 25-02-2022, dzień po napaści Rosji na Ukrainę

W dniu 24 lutego 2022 roku miała miejsce napaść wojsk rosyjskich na Ukrainę. Byłem wtedy w Przemyślu. Dzięki ludziom dobrej woli z Przemyśla i Wrocławia udało się zorganizować w następnych dniach dwa transporty humanitarne z żywnością, środkami higienicznymi oraz lekami do znanych nam osobiście potrzebujących z Niżankowic, Dobromila, Słochyń i Laszek Murowanych. W miarę dalszych potrzeb transporty takie będziemy realizować w przyszłości. W chwili obecnej w ramach naszego wrocławskiego osiedla staramy się pomagać  Ukraińcom znajdującym się we Wrocławiu. Działa u nas charytatywnie wiele osób z Wspólnoty Parafialnej, Rady Osiedla, uczelni oraz indywidualnie.

Poniżej przedstawiam treść mojego pierwszego wpisu na FB z dnia 25 lutego 2022 roku oraz zamieszczam wykonane przeze mnie zdjęcia. W pamięci wiele faktów się zaciera, natomiast odświeżenie treści kilku wpisów wraz ze zdjęciami ma na celu pokazanie niesamowicie ofiarnej postawy społeczeństwa Przemyśla (i nie tylko) w obliczu tych tragicznych wydarzeń.

W dniu 25 lutego nie było jeszcze widać tej ogromnej ilości ludzi z Ukrainy, którzy pojawili się w następnych dniach. Wiele osób przestraszonych tym co się dzieje za wschodnią granicą zaczęło wybierać gotówkę z bankomatów i banków oraz tankować paliwo – często na zapas. Niebawem braki w bankomatach zostały uzupełnione, zaś paliwo – chociaż coraz droższe było dostępne – przejściowo z ograniczeniami ilości jednorazowego tankowania (do 50 lub 25 litrów). Potem te ograniczenia zlikwidowano.

Dosłowna treść mojego wpisu z 25.02.2022 jest następująca:

Przemyśl. Zdjęcia z dzisiaj 25.02.2022, około południa.

Na dworcu głównym PKP koło południa było ok. 100-200 osób, większość to Ukraińcy. Jest punkt recepcyjny dla nich oraz darmowe napoje – ciepłe i zimne. Być może do jedzenia też coś jest, ale nie wchodziłem w strefę przeznaczoną dla potrzebujących.

Przed ratuszem jest mobilny punkt poboru krwi. Na Domu Ukraińskim wiszą słowa wsparcia przyklejone z zewnątrz.

Są kolejki do banków, większość bankomatów bez gotówki (PKO BP, Santander). Bankomat sieci Euronet koło południa wypłacał maksymalnie 1000 zł. Myślę, że to przejściowe kłopoty ze względu na psychologię ludzką.

Benzyna po odstaniu w krótkiej kolejce jest dostępna dla chętnych.

Generalnie panuje spokój, porządek, ale daje się wyczuć niepewność co będzie dalej.

Trzeba być mimo wszystko dobrej myśli i nie dać się strachowi ani tym bardziej panice.